Diēta podagrai

Katrs divdesmitais vīrietis bija pakļauts podagras lēkmei. Sāpes ir tik spēcīgas, ka tās salīdzina ar "elles agoniju". Tie, kuri ir piedzīvojuši šīs sāpes vismaz vienu reizi, nekavējoties pierakstieties pie ārsta un mēģiniet ievērot visus viņa ieteikumus. Akūtā stadijā palīdz atpūtas, dzesēšanas un sāpju zāles. Bet tradicionālās podagras ārstēšanas metodes vienmēr ir balstītas uz stingru diētu. Mūsdienu ieteikumi nav tik kategoriski. Speciālisti saka, ka īpaša diēta nav nepieciešama. Uz pacientiem attiecas tie paši vispārējie sabalansēta un veselīga uztura principi, kas ir svarīgi ikvienam cilvēkam. Taču ar purīniem bagātu pārtiku vēlams ēst mazāk, jo no tiem veidojas mikrokristāli, kas nosēžas ķermeņa audu struktūrās.

ēdieni un produkti podagras ārstēšanai

Uztura izvēles mērķis ir saglabāt pēc iespējas zemāku urīnskābes līmeni līdz sešiem miligramiem uz decilitru.

Veselīga pārtika ir svarīgs terapijas balsts un labākajā gadījumā palīdz lietot mazāk medikamentu. Ārstam regulāri jāpārbauda urīnskābes līmenis asinīs, lai pārliecinātos par terapijas panākumiem.

 1. Mazāk purīnu pārtikā. Lai izmantotu šo padomu, jums ir jābūt priekšstatam par purīnu saturu tajos produktos, kas bieži ir ēdienkartē. Ir īpašas uzturvielu tabulas, kas periodiski jāizmanto. Šīs tabulas ir ļoti noderīgas pacientiem un ir nepieciešamas ikdienas uztura sagatavošanā. Pacienti nedrīkst lietot vairāk kā 500 mg (miligramu) urīnskābes dienā un ne vairāk kā 3000 mg nedēļā. Lēkmes gadījumā ārsts bieži vien nosaka vēl stingrākus augšējos ierobežojumus - līdz 300 mg urīnskābes dienā vai 2000 mg nedēļā. Jebkurā gadījumā devu nosaka ārsts individuāli, un tā ir atkarīga no procesa smaguma pakāpes un pacienta pašsajūtas.
 2. Šķidruma uzņemšana. Pacientiem, kas cieš no podagras, jāpievērš uzmanība pietiekamam divu līdz trīs litru šķidruma uzņemšanai dienā, ja vien nav medicīnisku kontrindikāciju. Var dzert krāna ūdeni un pudelēs pildītu ūdeni, kafiju, minerālūdeni, nesaldinātas zāļu un augļu tējas (vismaz divus līdz trīs litrus dienā). Nav ieteicams lietot saldos gāzētos dzērienus un alkoholu.
 3. Stingrs alkohola ierobežojums. Lietojot alkoholiskos dzērienus, nepieciešama ārkārtīga atturība! Alkohols ietekmē vielmaiņu un palielina urīnskābes līmeni. Alus (pat bezalkoholiskais) un viskijs ir īpaši kaitīgi pacientiem, jo tajos ir daudz purīnu. Viena glāze kvalitatīva vīna dienā ārpus uzbrukuma ir pieņemama.
 4. Nost ar liekajiem kilogramiem. Aptaukošanās ir galvenais riska faktors hiperurikēmijas attīstībai. Tāpēc svara samazināšanai jābūt apzinātam ārstēšanas mērķim — tas vien var samazināt urīnskābes parametrus. Bet esiet uzmanīgi: smaga badošanās var izraisīt sāpju un iekaisuma uzbrukumu, tāpēc tas ir aizliegts. Ideāls svars jāsasniedz pakāpeniski, veicot daudz vingrinājumu un veselīgu, zemu tauku saturu diētu, ik pa laikam veicot badošanās dienas. Tievēt vajag ļoti uzmanīgi – maksimāli vienu kilogramu mēnesī – pretējā gadījumā var sagaidīt podagras lēkmi. Bagātīga barība ir tikpat nelabvēlīga kā izsalkums vai ilgstošas slāpes. Tiem, kas cieš no podagras, jācenšas izvairīties no šādām galējībām.
 5. Salds. Pētījumos atklāts, ka vienkāršie cukuri cilvēkiem ar hiperurikēmiju ir tikpat nelabvēlīgi kā alkohols. Vai podagras pacientiem vajadzētu izvairīties no augļiem un augļu sulām? Nē, saka eksperti. Pacientiem pat vajadzētu ēst augļus, lai izmantotu to pozitīvās īpašības, bet ne vairāk kā divus gabaliņus dienā (vēlams no rīta). Jāizvairās no cukurotiem dzērieniem un multivitamīnu sulām, kas saldinātas ar fruktozes sīrupu. Arī graudaugu batoniņos, pildītos jogurtos, jebkurā saldējumā un citos saldajos ēdienos fruktoze bieži ir sastopama, un tas ir jāzina!
 6. Kafija. Kafijas labvēlīgā ietekme vēl nav pietiekami pētīta, taču jaunākie pierādījumi skaidri liecina, ka vairs nav nepieciešams aizliegt kafiju pacientiem ar podagru.

Svarīgākie uztura noteikumi podagras slimniekiem

 • mazāk gaļas - tajā ir purīni, kas sadalās līdz urīnskābei, gaļa un desa ne vairāk kā divas reizes nedēļā, subprodukti, buljons, gaļas ekstrakts, mājputnu gaļa ir pilnībā jāizslēdz;
 • jāizvairās no dažiem zivju veidiem - ēst vienu zema tauku satura (ap 100 g) un treknu jūras zivi (ap 70 g), izslēgt vai lietot nelielos daudzumos - sardīnes, brētliņas, anšovus, vēžveidīgos;
 • ir nepieciešama atturība, lietojot pākšaugus (piemēram, zirņus, lēcas, baltās pupiņas) un rauga produktus;
 • iztikt bez ēdienkartes bez subproduktiem, desām, mājputnu gaļas (īpaši tās ādas);
 • liela tauku uzņemšana ir nelabvēlīga, tāpēc jāgatavo ēdieni ar minimālu tauku saturu, tā sabrukšanas produkti palēnina skābes izdalīšanos, jāuzmanās ar treknām desām, treknu gaļu un trekniem sieriem;
 • ideāls ir grilēšana, tvaicēšana, vārīšana folijā, māla pods vai panna ar īpašu pārklājumu;
 • labi olbaltumvielu avoti ir piens, piena produkti un olas, tikai 250 ml vājpiena vai dabīgā jogurta dienā palīdz izvadīt urīnskābi;
 • neizslēdziet dārzeņus, salātus, kartupeļus, dažus augļus, vienkārši ierobežojiet to lietošanu;
 • atcerieties, ka C vitamīnam ir vāja urīnskābes līmeni pazeminoša iedarbība;
 • gaļu vislabāk var vārīt: vārīšanas laikā no tās daļēji izdalās purīni buljonā, ko notecina, tad gaļu var lietot atsevišķi.

Jaunākie uztura ieteikumi podagras ārstēšanai

Pēdējā laikā ārsti neuzstāj uz stingru diētu. Viņu īsais padoms ir tāds, ka ēdienam jābūt pilnvērtīgam, daudzveidīgam, bet jāizvairās no pārmērībām. Ieteikumi cilvēkiem, kuriem ir podagras risks, paliek nemainīgi – ēdiet mazāk purīnu saturošu pārtiku, piemēram, samaziniet gaļas, subproduktu vai jūras velšu procentuālo daudzumu uzturā. Bet kopumā uztura ieteikumi nav konkrētas diētas, bet gan tas, ko kādam var ieteikt kā veselīgu un sabalansētu uzturu.

Ārsti secinājuši, ka ir jāpārvērtē augu izcelsmes pārtikas purīni. Pavisam nesen tika teikts, ka spinātu un Briseles kāpostu piesātinājums ar purīnu padara tos par nelabvēlīgiem pārtikas produktiem. Pētnieki no ASV ir pierādījuši, ka ar sabalansētu uzturu šie komponenti neizraisa hiperurikēmiju. Tādējādi nav pamata atteikties no selerijas, puķkāpostiem u. c. Pateicoties olbaltumvielu un citu unikālo sastāvdaļu bagātībai, tie, visticamāk, pozitīvi ietekmēs vielmaiņu.